logo

THY RUSYA’DA LİDERLİĞİ ELE GEÇİRDİ!

thy_rusya

Türk Hava Yolları, son yıllarda gerçekleştirdiği atakla Lufthansa’yı geride bırakarak, Rusya pazarındaki en büyük yabancı havayolu haline geldi.

Lufthansa bu yıl içerisinde Rusya pazarına sunduğu arzı yüzde 31 oranında azaltırken, THY, buradaki varlığını yüzde 16 oranında artırdı. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde petrol fiyatlarında yaşanan dramatik düşüşün ardından Rusya ekonomisinde yaşanan hızlı bozulma, bu ülkedeki havayolu trafiğini olumsuz yönde etkilemişti. Bu gelişmenin ardından bir çok havayolu şirketi, Rusya’ya yaptığı uçuşları azaltmıştı.

THY, Rusya seferlerine büyük oranda devam ederken, diğer yabancı taşıyıcıların arzında, yüzde 43’e varan oranlarda düşüşler yaşanmıştı. Lufthansa, British Airways, SAS ve easyJet, bu ülkedeki varlığını azaltan yabancı şirketlerin başında geliyor. Lufthansa bu kış tarifesi ile birlikte Moskova Vnukovo, Samara ve Nizhny Novgorod havalimanlarına olan seferlerini durdurmuştu.

SAS ve airberlin’in ise 2016 yılının ilk çeyreğinde Rusya’dan tamamen çıkması bekleniyor. Bunun sonucunda 2015 yılı içerisinde Rusya’da, dış hat yolcu sayısının yüzde 18 oranında azalması bekleniyor.

Öte yanda THY ise, Rusya’daki frekans ve uçuş noktası sayısını artırmaya devam ediyor. Kaliningrad ve Volgograd, şirketin önümüzdeki dönemde Rusya’da açmayı planladığı yeni hatlardan.

Renaissance Capital analisti Alexander Kazbegi, “Rusya ekonomisinin önümüzdeki yıllarda toparlanmaya başlamasıyla birlikte, şu an ülkeden çıkış yapan havayolu şirketlerinin geri dönmeye çalışacağını ama THY’nin hazlihazırda artırmaya devam ettiği nüfuzu sebebiyle, bu işin pek de kolay olmayacağı” yorumunu yapıyor.

THY şu anda Rusya’da 10 farklı kente sefer düzenliyor. Astrahan (Hacı Tarhan), Kazan, Moskova, Novosibirsk, Rostov, St. Petersburg, Soçi, Stavropol (Şetkale), Ufa ve Yekaterinburg.

 

APRON24.COM

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments