logo

THY TEKNİK’TEN KATAR’LA DEV ANLAŞMA !

thy_qatar

Katar’ın Başkenti Doha’da 6-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen High Tech Port by MÜSİAD Qatar fuarı Türk ve Katar savunma sanayisinin devlerini buluşturdu.

Fuara katılan Türk şirketler, 600 iş birliği görüşmesi sonucu 500 milyon dolarlık iş hacmiyle fuardan ayrıldı.

600 iş birliği görüşmesinin gerçekleştiği fuarda THY Teknik, Katar Airways ile yaptığı mutabakatta 50 milyon dolarlık iş hacmi oluştururken, Katar’ın Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ICT Katar, özellikle siber güvenlik, akıllı şehir uygulamaları konusunda kısa dönemde Türkiye ile 200 milyon dolarlık iş hacmi oluşturacağının sinyallerini verdi.

THY Teknik A.Ş. ve iştiraki Turkish Cabin İnterior (TCI) Katar Airways ile iki saati aşkın bir çalışma toplantısı gerçekleştirdi. TCI, uzun zamandır THY’nin birçok uçağının mutfaklarını yüzde yüz yerli olarak Türkiye’de üretiyordu.

Gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda Katar Airways’in yeni dönem uçaklarında dünya standartlarına göre daha hafif ve daha verimli olan TCI mutfaklarının kullanılması yönünde çalışmalar başlatıldı. Bu iş flörtünün 5 yıl içinde 50 milyon dolarlık iş hacmi oluşturması bekleniyor.

thy_qatar1_manset

ROKETSAN VE STM İÇİN ÖZEL TOPLANTI

T.C. Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün üç günlük Katar ziyareti kapsamında Katar Başbakanı ve Katar Savunma Bakanı ile yaptığı görüşmeler sonucunda fuarın açılış günü Katar Savunma Bakanı, T.C. Savunma Bakanı Roketsan ve STM’nin katıldığı çalışma toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantının kısa vadede Türkiye’de 200 milyon dolarlık katma değer oluşturması bekleniyor.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?