logo

THY UÇAKLARINDA HANGİ MÜZİKLER ÇALACAK ?

Acıklı ve hüzünlü şarkıları kabinde söküp atan THY, uçaklar için çok yeni ve lirik bir müzik albümü hazırlattı.

yaban_kazlari

Türk Hava Yolları uçaklarında iniş ve kalkışlarda 1 Haziran’dan itibaren çello sanatçısı Uğur Işık’ın, kıtalar aşan yaban kazlarından esinlenerek hazırladığı müzikler devreye girecek.

Türk Hava Yolları’nda uzun süredir kullanılan ve birçok yolcunun hüzün verici, karalar bağlatan diye yorumladığı müzikleri, 1 Haziran’dan itibaren değişiyor. İniş ve kalkışta çalınacak yeni müzikler, 1964 doğumlu, çello sanatçısı ve besteci Uğur Işık tarafından hazırlandı.

thy_ucak_bomba

YABAN KAZLARININ LİRİK ŞARKILARI

Yaklaşık 6 aylık çalışmanın ardından hazırlanan ve ‘yaban kazlarının lirik şarkıları’ adıyla aranje edilen eserler, THY yönetimine sunuldu. Uğur Işık, müziklerde yaban kazının göç hikayesinden esinlendiğini söyledi.

ugur-isik

THY UÇAKLARI TIPKI KAZLAR GİBİ HAVALANIYOR !

Işık, “Yaban kazı, uzun süre uçarak havada kalan, kıtaları aşan nadir ve ilginç canlılardan… Yaban kazı gökyüzünde kanat çırparken adeta sınırı yok. Tıpkı, Türk Hava Yolları gibi. Beste, yaban kazının adımlarıyla başlıyor. Müziğin ritmik yapısı kazın adımlarını hayal ettiriyor. Kazlar koşuyor, hızlanıyor ve yükseliyor… Sonra tüm sınırlar aradan kalkıyor. Ülkemizin ve dünyanın renkleri, müzikal olarak kombinasyonlar halinde çıkıyor karşımıza. Ve bu yolculuk sırasında hangi milletten olursa olsun her insan kendi dünyasından sesler, ezgiler, ritimler ve çağrışımlar duyup kendini evinde, güvende, mutlu hissedecek”diye konuştu.

thy kabin_muzik

ALBÜMÜN SÜRESİ 40 DAKİKA !

Müzik iki farklı formatta hazırlandı. Toplam süresi 40 dakika. Uçağa biniş veya iniş sırasında bu müziklerin farklı bölümleri çalınacak. Bazen huzur, bazen de coşarak yükselmenin tutkusunun verildiği beste, Uğur Işık ve ekibi tarafından 6 ay süren çalışmayla hazırlandı.

MÜZİK ADAMI UDİ UĞUR IŞIK

1964 doğumlu olan Uğur Işık, müzik eğitimine 7 yaşında mandolin çalarak tanıştı. Beşiktaş Musiki Cemiyeti’nde udla tanıştı. 17 yaşında, ud ve çello eğitimi gördüğü İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na girdi. TRT’de çello sanatçısı olarak görev yaptı. Konservatuarda bir süre öğretim görevlisi olarak çalıştı. Osmanlı ve Anadolu Halk Müziği Geleneği konusunda araştırmalar yapan Işık, bunları çelloya uyarladı. Türk Müziği’nin zirvesi kabul ettiği Mevlevi Müziğini inceledi.

UÇAK KALKARKEN ÇALACAK İLK MÜZİK

https://youtu.be/6saetuq2VVc

KALKIŞTAN SONRA DİNLENECEK MÜZİK 

https://youtu.be/8Jc-SNdxVHE

Kaynak:kokpit.aero

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?