logo

THY’DE ‘UÇAN ŞEF’ SAYISINDA REKOR !

Türk Hava Yolları(THY) uçaklarında görev yapan “Flying Chef” (uçan aşçı) sayısı rekor düzeyde artarak sayıları 848’e ulaştı.5 yıl önce ilk başladıklarında sayıları 60 kişiden oluşan Turkish Do&Co’nun uçan aşçıları o dönemde THY’nin sadece kıtalararası uçuşlarında görev yaparken, şimdilerde ise birçok kısa mesafeli yurt dışı uçuşlarında da görev alıyorlar.

thy_ucan_sef

Türk Hava Yolları uçaklarında görev yapan ve yolculardan olumlu tepkiler alan “uçan aşçı” sayısında rekor artış yaşandı. Uçuş noktaları ve sefer sayılarının artışına paralelel olarak THY’nin dış hat uçuşlarında görev yapan “Flying Chef” (uçan aşçı) sayısı 848’e ulaştı. Turkish DO & CO bünyesinde 229 bayan, 619 erkek uçan aşçı görev alıyor. THY’nin ikram iştirak şirketi Turkish Do&Co’nun uçan aşçıları, business class yolcularının yiyeceklerinin hazırlanması,sunulması ve servisi ile yolculara tanıtımını sağlıyorlar. Türk Hava Yolları’nın 2010 yılında önce kıtalararası uçuşlarında uçan aşçılar görev almaya başladı.Türk misafirperverliğinin tüm dünyaya gösterilmesinde büyük rol oynayan ve ilk uygulamayı New York hattında başlatan Türk Hava Yolları, şef aşçıların kabinde yolcu servisine katılması sayesinde hizmet kalitesini ve yolcu taleplerini yerinde değerlendirme fırsatı buldu.

BİRÇOK KISA MESAFELİ DIŞ HAT UÇUŞUNDA DA GÖREV YAPIYORLAR

Business sınıflarında uygulanan mönü konseptini yolcuya tanıtarak uçuşta görevli kabin ekibine yemeğin hazırlanması aşamasında profesyonel destek sağlayan “uçan aşçılar” geçen zaman içinde birçok kısa yurt dışı uçuşlarda da hizmete başladı. 2012 yılı Ekim ayından bugüne THY filosunda yer alan Airbus 321 tipi uçaklarla gerçekleştirilen kısa mesafeli dış hat uçuşlarında da uçan aşçılar göreve başladı. Son olarak 2013’den itibaren de kısa mesafeli dış hat uçuşlarında uçak tipinden bağımsız olarak uçan aşçıların görev aldığı yeni uçuş noktaları eklendi.

5 YIL ÖNCE 60 UÇAN AŞÇI VARDI

5 yıl önce uygulamanın başladığı tarihte sayıları 60 olan THY uçaklarında görev yapan uçan aşçı sayısı bu yıl 848’e çıktı.Bu sayının daha da artacağı belirtildi.İki uçan aşçının bulunduğu uzun hat uçuşlarında business class dışında ekonomi sınıfında yolculara da aşçılar hizmet veriyor. 2014 yılı içinde uzun mesafeli uçuşların tamamına yakınında 2 uçan aşçı ile hizmet verilmeye başlandı. Bu uçuşlarda uçan aşçılar Business Class yolcularına ilave olarak comfort ve ekonomi sınıfı yolcularına da hizmet veriyor.

LÜKS RESTORAN KALİTESİ SUNULUYOR

Yemek servisinin başlangıcından sonuna kadar olan süreden sorumlu olan uçan aşçılar yemeklerin detayıyla ilgileniyor, kabin ekiplerine yardımcı oluyor, yolculara sunum yaparak arzu edilen tabakları hazırlıyor. Lüks bir restoran kalitesinin ötesinde yolcuların bulutların üzerinde lezzeti keşfetmelerini sağlıyor. Profesyonel aşçılar tarafından yapılan yemeklerle yolculara ikram sunumunu ilgi çekici hale getiren THY bu sayede ikramlarla ilgili uluslararası ödüller topluyor.Türk Hava Yolları uçan aşçılara, şirketin uçuş noktalarının artması nedeniyle daha çok ihtiyaç duyuyor.

BİRÇOK EĞİTİMDEN GEÇİYORLAR

Türk Hava Yolları’na ikram hizmeti sunan Turkish DO&CO şirketi, gökyüzünde çalışacak aşçı alımı için ilanlar veriyor. En az lise mezunu ve iki yıl profesyonel mutfak tecrübesi olması, tercihen aşçılık eğitimi almış olması, ingilizce bilmesi, 2-10 yıl arasında tecrübesi olması gibi şartlar aranıyor. İşe başlamadan önce Turkish Do&Co bünyesinde eğitim görüyorlar. Eğitimlerde uçak tipleri, malzeme tanıtımı, kullanımı, yemek çeşitleri, ısıtma prosedürleri, servis şekilleri, şarap ve servis eğitimiyle yolcu iletişimi gibi konular işleniyor.

Gökhan ARTAN-Habertürk

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?