logo

THY’DEN KABİNDE ÇİNCE HİZMET

YOLCU MEMNUNİYETİ HER ŞEYDEN DAHA ÖNEMLİ !

THY,  İstanbul-Taipei  seferlerinde yolcu memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak için Çince bilen kabin memuru uçuyor. Bu hizmeti ilk veren kabin memur  Hasan Furkan Güleray oldu. Güleray, Tayvan-İstanbul seferinde ikram sırasında, yolculara ne arzu ettiklerini Çince sorunca Tayvanlı yolcular hem çok şaşırdılar hem de çok mutlu oldular. O anları sadece Apron24.com ekibi görüntüledi.

thy_furkan_cince_6

ÇİNCEYİ NASIL ÖĞRENDİ THY’DE NE ZAMAN BAŞLADI ?

Güleray Çinceyi nasıl öğrendiğini, THY’de nasıl işe başladığını THY’nin TK 25 sefer sayılı Taipei-İstanbul seferinde uçağında  Apron24.com’a anlattı. Uçak 30 bin feette seyrederken röportaj veren Güleray, “THY ‘de çalışmaya başlayalı yaklaşık 2 yıl oldu. THY Havacılık Akademisi 155’nci dönem mezunuyum. İlk uçuşumu 2013 yılında gerçekleştirdim. Ankara Üniversitesi Sinoloji Çin Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Bunun yanı sıra ikinci üniversite olarak halkla ilişkiler bölümünü bitirdim. Şimdi de Aydın Üniversitesi’nde halkla ilişkiler üzerine yüksek lisans yapıyorum” dedi.

thy_furkan_cince1

“ÇİNCE BİLMEM BÜYÜK AVANTAJLAR SAĞLADI”

Çince bilmenin geleceğini kazanmak anlamında kendine çok büyük avantajlar sağladığın anlatan Güleray, “Aslında  Çin Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra, ilk iş olarak ticaretle uğraşıyordum. Ama Şhangay’a Çincemi geliştirmek için okumaya gidince, uçak içerisinde olmanın çok güzel bir duygu olduğunu fark ettim. O yüzden de Şhangay dönüşümde ticareti bırakıp işe girmek için THY’ye başvurdum ve havacılık akademisini bitirip çalışmaya başladım. Zaten çocukluktan beri uçaklara karşı büyük bir merakım vardı. Bu tür bolca gezilen meslekleri çok seviyordum. Bunların başında da kabin memurluğu ve pilotluk mesleği geliyor. Havada olmak, uçmak gerçekten çok keyifle bir şey” diye konuştu.

thy_kabin_ekip_toplu

“HEDEFİM PİLOT OLMAK”

Peki iki üniversite bitirip, halka ilişkilerde yüksek lisansa devam eden THY kabin memuru Hasan Furkan Güleray’ın bundan sonraki hedefi ne ? Güleray bu soruyu cevaplarken “Bundan sonra biraz daha çabalayarak pilot olmak istiyorum. Akademik kariyerim de bunu yapabilmem için iyi bir referans olacak diye düşünüyorum. İleride operasyonda yönetici olma imkanım da doğabilir ama yerde olmak, yerde çalışmak benim için artık zor. Bu yüzden pilot olup, hizmetimi yine havada sürdürmek istiyorum” cevabını verdi.

thy_kabin_ikram

“ÇİNCE KONUŞUNCA ÇOK MUTLU OLUYORLAR”

Güleray, THY çalışanları olarak yolculara en iyi hizmeti verme idealiyle yetiştirildiklerini belirterek “Tayvan hattında Çince kabin hizmeti veren şu anda birkaç arkadaşımız var. Ancak bu sayı yeterli değil. Daha çok Çince bilen olursa yolcu memnuniyeti için çok iyi olur.  Çünkü siz de gördünüz, uçak full ve bunların yüzde 90’ı Çince konuşan Tayvanlılar. Onlara ikramda Çince ‘ne arzu edersiniz’ diye sorunca hem çok şaşırdılar hem de çok güler mutlu oldular. Yüzleri daha çok gülmeye başladı. Zaten şirketimiz de Çince bilen kabin memuru almak için ilanlar verdi. Tabi sadece Tayvan hattında değil, yeni açılan bütün hatlarda mutlaka o ülkenin dilini bilen uçucu personel hizmet veriyor ” diye konuştu.

thy_kabin_ekip1

“TAİPEİ SEFERİNDE ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM”

Taipei seferinde çok önemli kazanımlar elde ettiğine dikkat çeken Güleray, “Bazen bu tür uzun uçuşlarda gittiğimiz ülkede 2 gece yatıya kalıyorum. Bu ikin içinde bile Türkiye’yi İstanbul’u çok özlüyorum. Bazen siz yurtdışındayken bir sevdiğiniz veya ailenizden birinin size ihtiyacı oluyor. Her yerden Türkiye’yi arayıp onlarla görüşmek çok ta mümkün olmuyor. Örneğin Çin’de facebook bile yok. Doğru düzgün iletişim aracı kullanamıyoruz. Bu yüzden evimi ve ailemi daha çok özlüyorum” şeklinde konuştu.

HABERİN VİDEOSU

APRON24.COM/ÖZEL HABER

 

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?