logo

THY’NİN ‘BURSA’SI NASIL ‘KUSHIMOTO’ OLDU?

thy_pijama

Türk Hava Yolları, filosunda bulunan Airbus 330 tipi bir uçağı ‘retro’ olarak adlandırılan nostaljik renklerine boyadı ve uçağa Ertuğurul Fırkateyni’nin 1890 yılında battığı Japon Balıkçı köyü ‘Kushimoto’nun adını verdi.

thy_pijama1

JAPON BALIKÇI KÖYÜNÜN ADI VERİLDİ

2006 yılında THY filosuna katılan TC-JNC tescilli, Airbus A330-200 tipi ‘Bursa’ isimli uçak bundan böyle ‘Kushimoto’ adıyla uçacak. Kushimoto, 1890 yılında Japonya kıyılarında bulunan Ertuğrul Fırkateyni’nin battığı Kansai bölgesindeki Wakayama vilayetine bağlı balıkçı köyünün adı. Uçağa bu ismin verilmesi ise Türk-Japon dostluk ilişkilerinin 125’inci yılında olmamız.

Türk Hava Yolları bu anlamlı tarihte uçaklarından birini retro olarak adlandırılan kırmızılı çizgili eski renk ve logosuna boyadı, adını da Kushimoto olarak değiştirdi. Havayolu şirketleri son yıllarda, yeni teslim aldıkları uçaklardan bazılarına eski boyama uyguluyor. Buna ‘retro’ adı veriliyor. THY geçmiş yıllarda, Airbus 320 tipi uçağına daha ‘pijamalı’ olarak adlandırılan eski ve çok sevilen boyamasını uygulamıştı.

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?