logo

DİL BİLEN ADAYLARDAN THY’YE REKOR BAŞVURU !

AFRİKA DİLİ (SVAHİLİCE)  BİLENLER BİLE VAR !

Türk Hava Yolları’nın, İngilizce ile beraber ikinci dil bilen kabin memuru alımıyla ilgili verdiği ilana, 10 bini geçen rekor düzeyde başvuru gelirken, bunlar arasında en dikkat çekeni Afrika dili, Svahilice oldu. 

thy_hostes_gozde_1

İSTANBUL-TAİPEİ HATTINDA KABİNDE ÇİNCE HİZMET VERİLİYOR

Dünyada en çok noktaya uçan havayolu şirketi olan THY, verdiği ilanla İngilizce ile beraber belirttiği 18 dilden birini bilen Türk vatandaşlarının kabin memurluğuna başvurabileceğini duyurmuştu. Bu yıl bin 500 kabin memuru alımı yapacak olan THY, yabancı dil bilmeyen yolcularla iletişimi kolaylaştırmak için aradığı kabin memuru adaylarıyla ilgili verdiği ilan büyük ilgi gördü. THY, uçtuğu  ülkeye göre  o ülkenin ana dilini bilen en az bir kabin personelini uçuşta görevlendiriyor. THY geçtiğimiz ay açtığı, İstanbul-Taipeyi uçuşlarında Çince bilen kabin memuruyla hizmet vermeye başlamıştı.

thy_furkan_cince_6

REKOR, 106 BAŞVURU İLE JAPONCA BİLENLERDE

İngilizceye ilave olarak Arapça, Almanca, Fransızca, Çince, İspanyolca, Japonca, Malayca/Malay Dili, Farsça, İtalyanca, Rusça, Portekizce, Korece, Tayca, Svahili, Endonezce, Hintçe, Vietnamca, Felemenkçe dillerinden en az birini bilmenin şart olduğu duyurulan ilana başvurusu sayısı 10 bini geçti. İstenen 18 dil arasında 17 dile başvuru oldu. Bu başvurular arasında en dikkat çeken diller arasında 12 kişi Afrika dillerinden olan Svahilice, 7 kişi Tayca, 5 kişi Vietnamca, 106 kişi Japonca, 74 kişi Çince, 61 kişinin ise Korece bilmesi dikkat çekti.

thy_hostes-kabin

SEDECE MALAYCA BAŞVURUSU YAPILMADI

Ancak 18 dil arasında sadece Malayca başvurusu yapılmadı. En fazla başvuru ise Almanca diline oldu. Toplam 3 bin 374 kişi Almanca başvurusu yaptı..2’inci dilden toplam 8 bin 290 başvuru yapıldı.Bin 700 kişi ise ikinci dil seçeneği yapmadan başvurdu. Başvurular değerlendirildikten sonra kabul edilenler, alınacakları eğitim sonrası THY uçaklarında kabin memuru olarak yerlerini alacaklar.

thy_hostes_4

 

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?