logo

TÜRK SAVCI DÜNYA DEVİ AİRBUS’I NEYLE SUÇLADI ?

THK soruşturmasında Savcı Alper Saylan, Airbus firmasına para cezası kesilmesini ve güvenlik tedbirleri uygulanmasını talep etti.

thk-davasinda

Türk Hava Kurumu soruşturmasını yürüten Savcı Ali Alper Saylan’ın, dünya uçak devi Airbus hakkında, Türkiye’deki ihalelerde rüşvet dağıttığı iddiasıyla, “güvenlik tedbirleri uygulanması” ve “idari para cezası kesilmesi” talebinde bulundu.

Saylan, THK Genel Başkanı Osman Yıldırım ve toplam 40 kişi hakkında iddianame hazırladı. İddianamede, Türkiye’de görev yapan firmanın temsilcileri Maria Luisa Sinicop Alberti ve Oliver Lambert de “Sağlık Bakanlığı’na helikopter alım ihalesinde” rüşvet verdikleri, ihaleye fesat karıştırdıkları iddiasıyla şüpheli olarak yer alıyor.

Savcı, iddianamede, mahkemeden taleplerde bulundu. Bu talepler arasında Airbus ile ilgili olanlar dikkat çekti. Savcı Saylan, firmanın iki temsilcisinin, rüşvet verdiklerini iddia ederek, şirket tüzel kişiliği için TCK 253’üncü ve TCK 60’ıncı maddeleri kapsamında “tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbirleri” uygulanmasını; ismi geçen firma hakkında, tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde görev üstlenen kişilerce tüzel kişinin yararına olarak rüşvet suçunun işlenmesi nedeniyle yargılama yapmakla görevli mahkemece Kabahatler Kanunu’nun 43/A maddesi uyarınca para cezasına karar verilmesini talep etti.

Osman Yıldırım ve oğlu Emre Yıldırım’ın Ankara’da Eurocopter (Airbus) firmasının temsilcisi Maria Luisa Alberti ile görüştüğü video görüntüleri ile kanıtlandı. Görüşmelerden sonra Emre Yıldırım’ın arkadaşı Şafak Şimşek’in işlettiği THK Üniversitesi kantinini çalıştıran Hakan Azemoğlu’nun adına kurulan firmanın hesabına “Airbus Group N.V.”den 649 bin Euro yatırılıyor. MASAK raporlarına yansıyan hesap hareketlerinde para 1 milyon 388 bin TL olarak Emre Yıldırım’ın “Asay Savunma Petrol Eğitim” şirketine transfer ediliyor.

 

Kaynak:Hürriyet

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?