logo

TÜRKİYE İLE BREZİLYA ARASINDA UÇUŞ ANLAŞMASI İMZALANDI!

Türkiye ile Brezilya arasında uçuşa elverişlilik süreçlerinde karşılıklı tanıma ve sivil havacılıkta iş birliğinin geliştirilmesine yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) tarafından Brezilya’da düzenlenen Dünya Havacılık Forumu (IWAF/4) kapsamında, Türkiye ve Brezilya sivil havacılık otoriteleri bir araya gelerek, sivil havacılığın çeşitli konularında iş birliği içeren geniş kapsamlı bir anlaşmaya imza attı.

Brezilya’nın sivil havacılık kurumu ANAC’ın Başkanı Jose Ricardo Pataro Botelho De Queiroz ve Türkiye SHGM Genel Müdür Yardımcısı Can Erel tarafından imzalanan mutabakat zaptıyla iki ülke arasında uçuşa elverişlilikle ilgili süreçleri karşılıklı tanıma ve ilgili otorite tarafından sertifikalandırılmış ürünlerin kabul onayını kolaylaştırma konularında anlaşma sağlandı.

İLK ORTAK ÇALIŞMA 2019’DA TÜRKİYE’DE

Havacılık ürünlerinin başlangıç ve sürekli uçuşa elverişlilik süreçlerinde iş birliği ve karşılıklı yardımlaşmayı içeren anlaşma kapsamında aynı zamanda veri ve bilgilerin değişimi ve kullanımında iş birliği yapılarak, karşılıklı ziyaret ve düzenlenecek eğitimlerle meslek profesyonelleri, örgütlenme yapısı ve mevzuatı hakkında bilgi değişimi sağlanacak. Bu çerçevede, her iki ülkenin hava aracı üreticilerinde görev yapan sertifikasyon uzmanlarının katılacağı ve Brezilya hava aracı sertifikasyonunda elde edilen bilgi, deneyim ve alınan derslerin paylaşılacağı bir çalıştayın, ilk ortak çalışma olarak gelecek yılın ilk çeyreğinde Türkiye’de düzenlenmesine karar verildi. İmzalanan mutabakat zaptında ayrıca havacılık emniyeti konularında da iş birliğinin yanı sıra iletişim geliştirme hedefi yer aldı.

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments