logo

TÜRKİYE’NİN İLK UÇAK GEMİSİ İÇİN İMZALAR ATILDI!

ucak_gemisi

Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından ihale edilen, Türkiye’nin en büyük askeri ve ilk uçak gemisi olduğu belirtilen Havuzlu Çıkarma Gemisi’nin klaslama hizmeti sözleşmesi imzalandı.

Türkiye’nin en prestijli projelerinden “Havuzlu Çıkarma Gemisi” nin yapımı için imzalar atıldı. 230 metre boyunda inşa edilecek askeri gemiye 10’dan fazla uçak ve helikopter inip kalkabiliyor. Gemi zırhlı araç da taşıyabilicek.

Törene geminin inşasını üstlenen Sedef Gemi İnşaatı AŞ CEO’su Metin Kalkavan, klaslama hizmetini yapacak milli klas kuruluşu olan Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, diğer yetkililer ve davetliler katıldı.

İmza töreni öncesi açıklama yapan Metin Kalkavan, Havuzlu Çıkarma Gemisi’nin Deniz Kuvvetleri’nin en büyük harp gemisi olacağını söyledi.

Türk Loydu ile klaslama hizmetini imzaladıklarını ifade eden Kalkavan, “Türk Loydu’nun da klaslanan en büyük gemisi olacak. Onun için de çok büyük önemi var. Zor bir proje, çok uzun zamandır çalışılıyor. 5 yıllık süreçten geldiğimiz bir nokta. İnşallah 6 yıl içinde teslim edeceğiz” diye konuştu.

Kalkavan, projenin çok yüksek teknolojiye sahip olduğunu belirterek “Esasında mini bir uçak gemisi. Uçak inişine ve kalkışına müsaade eden sistemleri var. 12 ile 14 uçak alabilecek kapasitede. 20’ye yakın helikopter, çıkarma gemileri, tanklar… Amfibik açıdan önemli ve Türkiye’nin en büyük gemisi. Daha büyüklerini yapabiliriz ama bu manada dünyada bu sınıfın en büyüklerinden birisi bu. Bin 400 kişi yatak kapasitesi var. Deprem gibi herhangi bir felakette yaklaşık 5 bin kişiyi alıp çıkarabilecek kapasitede. Biz de dünyada bu gemileri kullanan 10. ülke olacağız, dolayısıyla Deniz Kuvvetleri’ni de açıkçası süper lige taşıyacak bir proje” şeklinde konuştu.

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?