logo

UÇAK YAKITINA 10 MİLYON TL TEMİNAT

Gelir İdaresi Başkanlığı, akaryakıt sektörüne ilişkin düzenlemeleri içeren ÖTV (I) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğ Taslağı’nı yayımladı.

Taslakta, deniz ve hava araçlarının yakıtlarının ithali veya yurtiçi teslimlerinde yapılacak işlemler de detaylı olarak açıklandı. Buna göre, Kanunun ilgili maddesi uyarınca, hava yakıtları olarak bilinen malların yurtiçinde teslimi veya ithalinde, her bir hava yakıtı miktarı için, belirlenen tutarda teminat alınacak.

ucak_fuel oil

Buna karşın, yine taslakta belirlenen şartları taşıyan ve “Teminatsız Hava Yakıtı Alımı Sertifikası”nı haiz olanlar, teminat vermeksizin hava yakıtı teslim alabilecek veya ithal edebilecek. Söz konusu kişilerden sadece bir kereliğine 10 milyon liralık teminat alınacak.

MADENİ YAĞLARDA ÖTV İADESİ KALDIRILDI

Başta sanayi ve uçak işletmeciliği olmak üzere bir çok üretim kolunda kullanılan 10 numara yağla ilgili ÖTV iadesi de kaldırıldı. Tebliğ taslağında “10 numara yağla ilgili de düzenlemenin yer aldığı taslağa göre, madeni yağların imalatı ile madeni yağ imalatı olmamasına rağmen madeni yağ gibi akaryakıta karıştırılması veya doğrudan akaryakıt olarak kullanılması mümkün olan diğer malların imalatlarında girdi olarak kullanılan mallara ilişkin ödenen ÖTV için iade talep edilemeyecek” denildi.

Taslağa göre, iade işlemlerine de kolaylık getirilecek. Nakden iade talepleri, internet vergi dairesi üzerinden mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine verilecek standart iade talep dilekçesi ile elektronik ortamda yapılacak.

Tebliğden önce yürürlükte olan ÖTV Genel Tebliğlerinin (I) sayılı liste uygulamasına ilişkin bölümleri, tebliğin yayım tarihini izleyen ay başından itibaren yürürlükten kaldırılacak ancak hava yakıtı olarak bilinen mallara ilişkin düzenlemeler, yeni getirilen düzenlemeler yürürlüğe girene kadar uygulanmaya devam edilecek.

 

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?