logo

UÇAKTA MÜKERRER BİLET MAĞDURU OLMAYIN!

bulent_deniz

Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Avukat Mehmet Bülent Deniz, mükerrer uçak bileti alınması sonucu yaşanan sorunlara ilişkin uyarılarda bulundu.

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Deniz “Aynı yöne, aynı tarih ve saatte yapılacak uçuş için mükerrer bilet satın alınması durumunda, ‘tüketicinin seçtiği biletin iptali ve bedel ödemesi yapılır’ şeklinde düzenleme getirilmelidir” dedi.

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, mükerrer uçak bileti satın alınması sonucu yaşanan sorunlara ilişkin yaptığı açıklamada, hava yolu ile seyahat etmek isteyen tüketicilerin büyük çoğunluğunun rezervasyon ve bilet satın alma işlemini internet ortamında gerçekleştirdiğini kaydederek, online ortamda bu işlemlerin yapılması sürecinde bağlantının kesilmesi, firmanın web sitesinde arıza olması, kullanıcının yanlış tuşa basması ve benzeri onlarca nedenden dolayı tüketicilerin aynı yöne, aynı tarih ve saatte yapılacak uçuş için mükerrer bilet satın aldığını, bu durumun sıkça görüldüğünü anlattı.

AA’nın haberine göre; Firmaların bu konuda bir düzenleme olmamasını fırsat bildiğini aktaran Deniz, mükerrer bilet satın alan tüketicilerin fazla olan biletin iptali ile ödemenin kendilerine iadesi için firmaya başvurduklarında, bedeli düşük olan biletin iptalinin gerçekleştirildiğini, tüketicilerin, “bedeli daha yüksek olan biletin iptal edilmesine ilişkin isteklerinin firma tarafından yerine getirilmediğini vurguladı.

ucak-bileti

“MÜKERRER BİLET SATIN ALINMASI DURUMUNDA…”

Deniz, mükerrer bilet satın alınması durumunda hangi biletin firma tarafından iptal edilerek bedelinin tüketiciye iade edilmesi gerektiğine ilişkin bir düzenleme bulunmadığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Mevzuatta açık bir düzenleme olmaması durumunda, tüketici ile ilgili tüm işlemlerde avantajlı olan seçeneğin yerine getirilmesi genel bir ilkedir. Ancak firmalar bu genel ilkeyi uygulamak yerine, mevzuatta bir düzenleme olmamasını fırsat bilerek bedeli daha düşük olan bileti iptal etmekte, ‘kısa günün karının’ peşinden koşmaktadırlar. Mükerrer bilet konusunda yaşanan sorunları ve tüketiciyi mağdur eden uygulamaları sonlandırmak için ilgili kamu otoriteleri tarafından, mükerrer bilet satın alınması durumunda, tüketicinin seçtiği biletin iptali ve bedel ödemesi yapılır’ düzenlemesi yayınlanmalı ve yaşanan kaosa son verilmelidir.”

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?