logo

UÇAKTA OKUDUĞU KİTAP BAŞINA DERT OLDU

ucak_kitap_dert

Marmaris’e balayı tatiline gelen İngiliz Müslüman kadın, dönüş yolculuğunda okuduğu sanat kitabı nedeniyle kabin ekibi tarafından şikayet edildi ve Doncaster Havalimanı’nda ‘terörist eylem’ şüphesiyle polis tarafından sorgulandı.

İngiltere’de yaşayan Faizah Shaheen, evlendikten sonra Temmuz ayında Türkiye Marmaris’e balayı tatiline geldi. 27 yaşındaki kadın, eşiyle birlikte dönüşte Thomson Havayolları’na ait uçağa bindi.

Independent gazetesinin manşetten verdiği özel habere göre, Shaheen, uçakta Malu Halasa, Nawara Mahfoud ve Aram Tahhan tarafından yazılan ‘Syria Speaks: Art and Culture from the Frontline’ isimli kitabı okurken, kokpit ekibi tarafından fark edildi.

Uçak Doncaster Havalimanı’na indiğinde kabin ekibinin verdiği rapor doğrultusunda South Yorkshire polisi kadını durdurdu.

15 dakika boyunca ‘terör eylemi’ suçlamasıyla sorgulanan kadının ödüllü bir sanat kitabını okuduğu ortaya çıktı. Kısa öyküler, şiirler, şarkılar, karikatürler ve fotoğraflardan oluşan kitap, Suriyeli sanatçılar ve ülke sanatı üzerineydi.

Leeds kentinde yaşayan Faizah Shaheen, “Tamamen masumdum, suçlu gibi hissetttim” sözleriyle yaşadığı şoku anlattı: “Pasaport kontrolünde polisi gördüm, sadece kontrolden geçmek istiyordum ancak iki polis memuru beni aldı. Benden pasaportumu tekrar göstermemi istediler. Ben ‘Neler olduğunu’ sordum, okuduğum kitap nedeniyle terörizm soruları sordular.

ÇOÇUKLAR İÇİN ÇALIŞIYOR

Çok sinirlenmeye ve üzülmeye başladım. Nasıl olur da okuduğum bir kitabın beni şüpheli haline getirdiğini anlamıyordum. Onlara ‘Bu doğru veya kabul edilebilir değil’ dedim.

Çocuklar için çalıştığımı söyledim. İronik olan, anti-radikalizm benim işimin bir parçası ve genç insanların psikolojik sorunları ve radikalizm riskiyle uğraşıyorum.”

kitap

KİTAP İNGİLTERE PEN ÖDÜLÜ SAHİBİ

Kadın, hem polis hem de Thamson Havayolları’nı şikayet etmeye hazırlanıyor. Havayolu şirketi, skandalın anlaşılmasından sonra apar topar Faizah Shaheen’den özür diledi.

Faizah Shaheen, İngiltere PEN ödülü sahibi kitabı bir tavsiye üzerine Bradford’daki kitap festivalinden geçen Mayıs ayında satın almış.

Independent’ın haberi, aynı zamanda ülkedeki ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobia tartışmalarını yeniden ateşledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?