logo

UCUZ SEYAHAT İÇİN İNTERNETİN ÖNEMİ..!

MUSA-4

TOBB Sivil Havacılık Meclis Başkan Yardımcısı Musa Alioğlu, ucuz bilete ulaşmak için “en uygun seyahat zamanı”nın belirlenmesinin önemli olduğunu vurguluyor.

Sırt çantanızı alıp yola çıkmak artık eskisinden daha kolay, öyle ki birkaç dakika içinde internet üzerinden dünyanın diğer ucuna seyahat planlayabilirsiniz.

venedik-1

Bir seyahat acentesinin sitesine girip, kampanyalı tur avantajlarından faydalanarak uygun fiyatlı bir tatil planlamak bunun en kolayı. Ancak ‘en ucuz’ seyahati istiyorsanız belki biraz daha araştırmaya ihtiyacınız olabilir. İşte bu noktada internetteki arama motorları, skyscanner.com, bavul.com. ekobilet.com, cepyol.com gibi siteler çok farklı ve avantajlı seçenekler sunuyor.

Yurt dışı gezileri ucuza getirmenin en önemli unsuru, ucuz uçak bileti bulabilmek. Peki, ucuz uçak bileti için nelere dikkat etmeli?

Uçak bileti fiyatlarını karşılaştırmalı arayın.

Esnek tarihler seçin.

Uçakta masraf yapmayın.

Faklı havayollarını araştırın.

Aktarmalı uçun.

Bagaj ağırlığına dikkat edin.

Fiyatların düşmesi bekleniyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sivil Havacılık Meclis Başkan Yardımcısı Musa Alioğlu, ucuz bilete ulaşmak için en uygun seyahat zamanının belirlenmesinin önemli olduğunu vurguluyor:

‘En uygun fiyatlı destinasyon’ diye bir şey yok, ‘en uygun seyahat zamanı’ vardır. Örneğin İstanbul ile Ankara arasında Atatürk Havalimanı’ndan seyahat edecekseniz en erken veya en geç saatlerde ‘ucuz bilet’ alabilirsiniz. Yine yazın yüksek sezonda yılbaşında ve bayramlarda Antalya, Bodrum ve KKTC en pahalı hatlardır. Fakat iyi bir izlemeyle gün ve saati iyi ayarlayarak böyle zamanlarda da ucuz bilet bulabilmek mümkündür. Yani ucuz uçak bileti bulabilmek için “erken satın alma” en doğru yol. Malum seyahat günü yaklaştıkça fiyatlar artar. Öte yandan kampanyaları iyi takip etmekte fayda var. Yolcu sayısının az olduğu dönemlerde arz talep dengesi gereği fiyatlar düşer. İnternet üzerinden bilet satışı yapan belli sitelerde de promosyonlu satışları iyi izlemek ucuz bilet bulmanın bir diğer yolu. Önümüzdeki sezonda uçak biletlerinde bir artış beklenmiyor. En büyük gider kalemi olan yakıtta, ham petroldeki düşüş bunun en önemli sebebi. Havayolu şirketlerinin kısmen de olsa fiyatları düşürmesi bekleniyor.

 

Kaynak:Para Dergisi

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?