logo

ULUSOY: “AYAK BASTI PARASI KALDIRILSIN !”

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, turizmin sorunlarını Başbakan Davutoğlu’na rapor edeceklerini açıkladı. Ulusoy, raporda ayakbastı parasının kaldırılmasını talep edeceklerini söyledi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, turizmdeki kan kaybını durdurmak için, turistlerden alınan ayakbastı parasının kaldırılması ve uçaklara yakıt desteğinin potansiyel ülkeler için de verilmesi gerektiğini açıkladı.

basaran_ulusoy_1

Ulusoy, Türkiye’nin döviz gelirlerinin yüzde 21’inin turizmden sağlandığını, bütçe açığının yüzde 40’ının turizm gelirleriyle kapatıldığını vurgulayarak, “Bu olumlu tabloda devamlılık için bazı önlemlerin alınması gerekiyor” dedi.

Ulusoy, 2015’te 43 milyon turist ve 36 milyar dolar turizm geliri hedefinin tutturulması ve 2023’te 50 milyon turist hedefine ulaşılabilmesi için gereken önlemleri Başbakan Ahmet Davutoğlu’na rapor halinde sunacaklarını söyledi. Ulusoy, hazırlıkları devam eden raporun ana başlıklarını Milliyet’e şöyle özetledi:

“UÇAKTAN KORKUYORUM AMA…!”

Turizm sezonunda sıkıntı yaşanmaması için çırpındıklarına dikkat çeken Ulusoy “Turizmin sorunlarını anlatmak için Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan randevu talep ettim. Odalar Birliği’nin Ankara’daki toplantısında görüştük. Kendisi bana, ‘Seçim kampanyası sırasında iki şehir arasında uçağa gelir anlatırsın’ dedi. Ben de, ‘Uçaktan korkuyorum ama sizin hatırınız için geleceğim’ dedim. Raporumuzu her yönüyle geniş bir şekilde hazırlıyoruz. Başbakanımız randevu verdiği tarihte kendisine sunacağız” diye konuştu.

“AYAKBASTI PARASI KALKARSA 1 MİLYON TURİST FAZLADAN GELİR”

Ayakbastı parasının kalkması halinde 1 milyon fazladan turist geleceğini anlatan Ulusoy “Kasım, aralık, ocak ve şubat aylarında güneydeki otellere turist gelmiyor. Bu nedenle Alanya, Dalaman ve Gazipaşa’ya gelen turistlerden 15 euro tutarındaki ayakbastı parası alınmasın. Zaten turist gelmiyor, hiç olmazsa esnaf kazansın. Bu şekilde en aşağı 1 milyon kişi daha gelir” dedi.

“UKRAYNA’YA YAKIT DESTEĞİ VERİLSİN” 

Ulusoy, devlet tarafından desteklenmediği için yılda 10 milyar dolar getiren Laleli piyasanın Çin’e kaydığını hatırlatarak,  “Türkiye’ye Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan ve İran’dan turist getiren uçaklara 6 bin dolar yakıt desteği veriliyor. Yakıt desteğinin başka ülkelere de verilmesi lazım. Rusya’ya veriyorsan, Ukrayna’ya da vermen lazım. Bazı pazarlarda kan kaybetmeyelim diye vermek lazım. Rakibimiz Mısır koltuk başına 7 euro veriyor. Az para değil” şeklinde konuştu.

Kaynak:Milliyet

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments