logo

UMUDU YOLCULUK TERMİNALE TAKILDI!

afgan_multeciler

Afganistanlı Hafizullah ve Mahmoodi aileleri, ülkelerindeki Taliban baskısından kaçarak yeni bir gelecek hayaliyle yollara düştü. Ancak yolculukları ünlü oyuncu Tom Hanks’in başrolünde oynadığı Terminal filmindeki gibi havalimanında son buldu.

Hafızullah ve Mahmoodi aileleri Afganistanlı iki aile… Ülkelerindeki Taliban baskısından kaçarak yeni bir gelecek hayali ile umuda yolculuğa çıktılar. 38 yaşındaki Gulamiz Hafizullah’ın eşi Taliban tarafından kaçırıldı. Ailesinin bütün sorumluluğu üzerine kalan anne Gulamiz’in yola çıkarken aklından geçen tek şey, 5 çocuğuna yeni ve güvenli bir gelecek sağlamaktı.

48 yaşındaki Ahmadullah Mahmoodi ise eşi ve 4 çocuğu ile birlikte aynı nedenlerle yola çıktı. Her iki ailenin umuda yolculuğu Tom Hanks’in başrolünü oynadığı Terminal filmindeki gibi havalimanında son buldu.

Hafizullah Ailesi, vizeleri olmadığı için tam 18 gündür Atatürk Havalimanı’ndaki gümrük bölgesinde kalıyor. Aynı durumda olan Mahmoodi Ailesi ise 12 gündür Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki gümrük bölgesinde bulunuyor. Tek istedikleri ise can güvenlikleri olmadığını söyledikleri ülkelerine iade edilmemek.

İki aile, avukatları Şeyda Kaçak ve Seçkin Doğruyol aracılığıyla ülkelerindeki Taliban baskısı nedeniyle iltica (uluslararası koruma) talebinde bulundu.İstanbul İl Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne talepte bulunan avukatlar, yaptıkları başvurunun sonuçlanmasına kadar mağdur olmamaları için müvekkillerinin Kumkapı’da bulunan Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne götürülmelerini talep etti.

 

Serdar KULAKSIZ / HABERTÜRK

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?