logo

YASADIŞI YARDIM UÇAK ŞİRKETİNİ BATIRDI

estonya_ucak

Estonya’nın ulusal havayolu şirketi, Avrupa Birliği’nin şirketin yasadışı devlet yardımı aldığı kararı vermesinin ardından ani bir kararla tüm uçuşlarını durdurdu. Şirketin iflas etmek yerine, gönüllü olarak işleyişini durdurduğu ifade edildi.

Associated Press’te yer alan habere göre, Avrupa Birliği Antitröst Komisyoneri Margrethe Vestager, havayolu şirketinin kamu yardımı kanunlarını ihlal ettiğini söyledi.

Margrethe Vestager, diğerlerine göre daha küçük bir şirket olan Estonya Havayolları’nın devletten kanunlara aykırı olarak aldığı 92,1 milyon doları Estonyalı vergi mükelleflerine geri ödemek zorunda olduğunu da belirtti.

Yetkili “Havayolu şirketi, şeffaf bir şirket işleyişi için gereklilikleri yerine getirmemiştir” dedi. Estonya Ekonomi Bakanlığı sözcüsü Rasmus Ruuda, Baltık Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, hükümetin şirketin operasyonlarını durdurma kararı aldığını söyledi.

Bu da havayolu şirketinin iflas sürecine girmek yerine operasyonlarını gönüllü olarak durdurması anlamına geliyor. Estonya Havayolları, Pazar günü internet sitesinde operasyonların durmasına yönelik yazılı açıklama yaptı.

Şirket, Estonya Havayolları’ndan bilet alan kişilere yeni bir bilet ya da para iadesi yapılacağını da belirtti. Estonya, havayolu şirketi için 2009’dan bu yana 65 milyon dolar yardımda bulundu.

Estonya Havayolları, 2015’in ilk sekiz ayında 404 bin yolcu taşıdı ve 5 uçaklı bir filoya sahip. Baltık ülkesinin 1991’de bağımsızlığını kazanmasından bu yana şirketin her yıl zarar ettiği belirtildi.

 

APRON24.COM

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments