logo

YASAKLAR KALKTI TURİZMCİ SEVİNDİ

rus_turistler_antalya1

Darbe girişiminin ardından Türkiye’ye yönelik uçuşlarını durduran Rusya, dün itibariyle bu yasağı kaldırdığını duyurdu.

15 Temmuzda yaşanan darbe girişiminin hemen ardından 16 Temmuzda Rusya’nın vatandaşlarına uyguladığı Türkiye’ye gitme yasağı ve Rusya’dan Türkiye’ye yönelik tarifeli uçuşlara uygulanan kısıtlamalar kaldırıldı.

Rusya Sivil Havacılık Kurumu uygulanan yasağın kaldırıldığını duyurduğu açıklamada “Türkiye, aradığımız güvenlik teminatlarını bize sunduğu için yasak kaldırılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

ABD’den sonra Rusya’nın da gerekli teminatları aldıklarını açıklayarak uçuş yasaklarını kaldırması turizm sektörünü ümitlendirdi.

Sektör temsilcileri yurtdışında Türkiye’nin güvensiz bir ülke olduğu algısının yersiz olduğunun, bu açıklamalarla aslında dünya kamuoyuna duyurulmuş olduğunu ifade etti.

VALİZLER HAZIR

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile birlikte İspanya’da olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, konu hakkında şunları söyledi: “Rusya ve Türkiye iki dost ülkedir. Biz de hemen 2017 için daha kuvvetli hazırlanmaya başladık. Geçen hafta İçişleri, Dışişleri ve Turizm Bakanlığı ile beraber Rusya’daydık.
Türkiye’nin ne kadar önemli bir ülke olduğunun farkındalar. Rus vatandaşları da valizlerini hazırlamış, ilişkilerin gelişmesini bekliyor. Ayrıca bu karar ile Türkiye’nin güvensiz ülke olduğu algısı yıkılmıştır.”

Kaynak:Hürriyet

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?