logo

DARBE GİRİŞİMİNİN YENİ SES KAYDI ORTAYA ÇIKTI

tc-ata12

Türkiye’de darbe girişiminin yaşandığı sırada İstanbul’a gelmek için Dalaman havalimanından TC Ata uçağıyla havalanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pilotu ile Atatürk Havalimanı kontrol kulesi arasında geçen yeni telsiz konuşmaları ortaya çıktı.

Dalaman havalimanından kalkan TC Ata uçağının havada bir süre tur attığı ve bu sırada Atatürk Havalimanı Kontrol Kulesi ile telsiz bağlantısı kurarak inmeden önce bilgi aldı.

KULE GÖREVLİSİ ÇAĞRI NUMARASI İLE KONUŞTU

Biga üzeride iken Atatürk Havalimanı Trafik Kontrol kulesi ile telsiz bağlantısı kuran TC Ata uçağının pilotu,pistlerin durumunu sordu. Kule görevlisi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uçağını darbeci askerler anlamasın diye kuyruk tescili yerine, çağrı kodu olan Turkish 8456 diye etti.

İŞTE O KONUŞMALAR

Pilot: Turkish 8456

Kontrolör: Havayolları 8456 iyi günler hocam dinliyorum sizi

Pilot: Yaklaşma talep ediyoruz

Kontrolör: Anlaşıldı Atatürk için yaklaşma talep ediyorsunuz, mutabık mıyız

Pilot: Yaklaşma ve iniş talep ediyoruz

Kontrolör: Anlaşıldı. Ankara’dan son durumlar iletildi mi acaba Kulenin ve apron içindeki sivil insanlarla ilgili durum iletildi mi size

Pilot: Mutabıkız efendim. İniş bölümünde kuleyle temas kurabilecek miyiz Yoksa size mi kalacağız

Kontrolör: Anlaşıldı, kuleyle temasta bir sıkıntı yok. Piste inişinizle ilgili bir problem olmadığı söylenildi. Sadece aprondaki güvenliğe yani emin olamıyorlar. Hala insan göründüğü için ve kulenin durumu şu an baya bir karışık. İçerde hem sivil hem asker hem polis olduğu için.

Pilot: Anlaşıldı efendim. Pistle ilgili bir durum olursa ikaz ederseniz memnun olurum

Kontrolör: Tekrar ediyorum 0-5’e inerseniz Yankee, 3-5’e inerseniz Victor olacak

İŞTE O SES KAYDI

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?