logo

YERLİ UÇAK YERLİ TEDARİKÇİYLE ÜRETİLECEK

yerli_ucak

Türkiye’de üretilecek ilk yolcu uçağı için, üretim tesislerinin temelini atmaya hazırlanan TRJET şirketinin yöneticisi Cem Uğur, Türkiye’de üretilecek yolcu uçaklarını ve yol haritalarını Dünya Gazetesi’ne anlattı.

Amaçlarının küresel olarak rekabet edebilecek bir uçak olduğunu söyleyen Uğur, yerli üreticilerle çalışmak istediklerini vurguladı. Uğur, “Sivil havacılık sektörüne girmek isteyen şirketlerin heyecanlarını paylaşıyoruz. En kısa sürede düzenlemeyi planladığımız yerel tedarikçi çalıştayı kapsamında aday şirketlerimizle bir araya gelip, fırsatları paylaşacağız” dedi.

Uğur, TRJ328’in ilk analizlerde 500 uçaklık bir hacme ulaşmasının mümkün olduğunu küresel anlamda hali hazırda bu segmentte toplam 2 bin 500 uçağın bulunduğunu kaydetti.

ABD merkezli Sierra Nevada Corp tarafından kurulan SNC Holding’in sermayesine sahip olduğu TRJET’in Ankara’da üretim tesislerinin temelini bu yıl içinde atacağını açıklayan Uğur, ilk etapta 2019’da ticari olarak hizmete girmesi amaçlanan 32 kişilik TRJ328’in başta Türkiye olmak üzere, Rusya, Hindistan gibi ülkelerde potansiyeli bulunduğunu kaydetti. Cem Uğur, TRJ328 uçağına temel teşkil eden D328’in kendini ispatlamış ve başta British Airways olmak üzere fiilen bazı büyük havayolları tarafından kullanıldığını hatırlatarak bu segmentte yeni bir uçağın da ilgi göreceğini tahmin ettiklerini söyledi.

 

MEHMET KAYA – Dünya

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?