logo

YEŞİL VE GRİ PASAPORTTA SIKINTILAR AŞILDI

Darbe girişimi sonrası darbecilerin yurt dışına çıkışının önlenmesi için Atatürk Havalimanı pasaport kontrol noktasında da sıkı önlemler devam ediyor. Atatürk Havalimanı Emniyet Müdürlüğü ekipleri aldıkları önlemlerle Yeşil ve Gri pasaport ile yurdışı’na çıkacak vatandaşların bekleme  süresini kısalttı.

PASAPORT2

Havayolu şirketleri ve ilgili kurumlar yolcuların havalimanına erken gelmesini istiyor. Ahmet Uçar,”Yolcularımızdan yeşil, gri pasaport hamili devlet memurlarımızın evrakları resmi yazıları tamamsa bize verdikten sonra üç ile beş dakika içerisinde çıkışına herhangi bir engel yoksa çıkışına izin veriyoruz. Sınır kapılarında da darbecilerin kaçmaması için alınan güvenlik önlemleri devam ediyor. Atatürk Havalimanı’nda da pasaport işlemlerinde yeşil, gri pasaportu bulunanlar ve KKTC’ye ile Gürcistan’a gidecek olanlar ekstra kontrole tabi tutuluyor. Yaz sezonunda yolcu yoğunluğu da eklenince pasaport kontrol noktasında da zaman zaman uzun kuyruklar meydana geliyor. Bugün de Atatürk Havalimanı pasaport kontrol noktalarında uzun yolcu kuyrukları eksik olmadı. Özellikle pasaport kuyrukları pasaport noktasından dahi dışarı taşarken yolcular işlem yapabilmek için dakikalarca kendilerine sıra gelmesini bekledi. Havayolu şirketleri yolcuların havalimanına erken gelmesini istiyor” diye konuştu.

PASAPORT3
İŞLEMLER KISA SÜRÜYOR

Yurt dışına çıkışlarda şu an bir değişikliğin olmadığını belirten Atatürk Havalimanı pasaport polisi Ahmet Uçar, “Yolcularımızdan yeşil, gri pasaport hamili devlet memurlarımızın evrakları resmi yazıları tamamsa bize verdikten sonra üç ile beş dakika içerisinde çıkışına herhangi bir engel yoksa çıkışına izin veriyoruz. Rutin kontroller devam ediyor. Bütün personelle hizmet vermekteyiz. Sadece yolcularımızdan isteğimiz evraklarını eksiksiz, yani bakanlığı belirttiği gibi bize getirmeleri.Pasaportunda veya evraklarında eksik,yanlış olduğu taktirde düzeltene kadar beklediği için bu geçen zaman aşımından biz sorumlu değiliz. Umumi pasaportlu olup Kıbrıs ve Gürcistan’a çıkacak olan devlet memurlarımız ise bazı kurallara tabi. O kurallar ise yeşil ve gri pasaport hamili olan yolcularımızın tabi olduğu kurallarla aynıdır. Yani çalıştığı kurum üzerinden alacağı izin yazıyla çıkabiliyor” dedi.

PASAPORT1
“BİZDEN KAYNAKLANMIYOR”

Pasaport işlemleri nedeniyle yolcu yoğunluğunun meydana gelmediğini dile getiren Uçar, “”
Havalimanımızın genelde yoğun olduğu günler ve saatler vardır. Yoğun olduğu ana denk gelen yolcularımız, yoğun olması bizim mesuliyetimizde değil.Yoğun olur ama biz beklettiğimiz için değil.O gün yurtdışına çıkış yapan yolcu sayısında yoğunluk olduğu içindir. Bizim onları beklettiğimizden dolayı bir yoğunluk söz konusu değil.Yolcuların üç saat öncesinden limanımızda olmaları gerekmektedir.Bu kontrollere tabi tutulacak yolculardan bahsetmiyorum.Normal umumi pasaportu olupta Kıbrıs’a gitmeyen devlet memuru olmayan
bir şahıs bile minimum üç saat öncesinde burada olmak zorunda. O yüzden havayolu sizi üç saat öncesinden çağırıyor.üç saat öncesinde burada olursanız burada herhangi bir zaman aşamasına uğramanız uçağınızı kaçırmanız söz konusu değil” diye konuştu.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?