logo

YILDIRIM: “DÜNYANIN GÖZÜ 3. HAVALİMANINDA”

huseyin_serdar

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, dünyanın gözünün İstanbul’da yapımı devam eden 3. havalimanında olduğunu söyledi.

İstanbul’da düzenlenen 1.Genel Havacılık Forumu, genel ve sivil havacılık sektörünü biraya getirdi. Forumda, Türkiye’de genel, sivil ve amatör havacılığın geliştirilmesi konularında oturumlar düzenlendi.

forum_tepe

1. Genel Havacılık Forumu Hilton Otel’de gerçekleştirildi. Foruma, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı Genel Müdürleri ile çok sayıda genel ve sivil havacılık sektöründen işadamları katıldı.

Genel Havacılık Forumunun açılış konuşmasını Serdar Hüseyin Yıldırım yaptı. Yıldırım konuşmasında, havacılık sektörünün öneminin her geçen gün biraz daha arttığını belirtti.

Türkiye’deki havacılık sektörünün Dünyadaki gelişme hızının çok üzerinde ilerlediğini kaydeden Yıldırım “Yolcu sayısı, uçak sayısı, havalimanları ve alt yapı olarak baktığımızda büyük bir gelişme görüyoruz. Ancak bu gelişme geneldeki havacılık kültürüne tam yansıyor mu? Benim şahsi fikrim odur ki bir ülkede havacılık kültürünün gelişmesi daha çok genel havacılığın gelişmesiyle mümkün oluyor. Yani daha çok kişinin uçakta seyahat etmesi elbette güzel bir şey ama bu genel manada havacılık kültürünün gelişmesine çok hizmet etmeyebiliyor. Biz DHMİ olarak şu son atılım döneminde çok sayıda havalimanı inşa ettik. Altyapımızı ciddi manada güçlendirdik. Şu anda dünyanın gözlerinin üzerinde olduğu en büyük havalimanını İstanbul’da yapmaktayız. Hava trafiği konusunda da alt yapımızı hızlı bir şekilde geliştiriyoruz. Smart projesi ile artık Türk hava sahasının tamamı tek elden kontrol ediliyor” diye konuştu.

bilal_eksi

“SİVİL HAVACILIĞIN ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRMESİNİ İSTEMİYORUZ”

Yıldırım’ın ardından konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan Bilal Ekşi ise sivil havacılığın ticari havacılıktan farklı olduğuna değindi. Ekşi “Genel havacılık konusu Amerika kıtası ile Avrupa kıtasında biraz farklı değerlendiriliyor. Amerika kıtasında bireyselcilik ön planda, bu yüzden genel havacılık çok gelişmiş durumda. Amerika’da genel havacılıktaki kaza oranı, ticari havacılıktaki kaza oranından 50 kat daha fazla. Genel havacılıkta Amerika’da kaza olduğunda devletin en üst organları ayağı kalkıp bu kaza niye oldu deyip mahkemelerde o gözle bakmıyorlar, bireysel bakıyorlar. Genel havacılığın ve sivil havacılığın üvey evlat muamelesi görmemesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından uçuş okulları, genel havacılık ve amatör havacılık konularında forumlar düzenlenerek sunumlar yapıldı. Forumda konuşma yapması beklenen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım program değişikliği nedeniyle foruma katılamadı.

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?