logo

STAR WARS GERÇEK OLUYOR !

yildiz_savaslari

Dünyanın eskiden beri merakla izlediği ve yeni versiyonu yakında vizyona girecek olan Yıldız Savaşları (Star Wars) filmi gerçek oluyor. NASA uzayda kullanılmak üzere tarihinde ilk kez silah üretme kararı aldı.

NASA, asteroidlerden numune toplamayı amaçlayan görevlerde kullanılması için ilk uzay silahını geliştiriyor. NASA’nın Honeybee Robotics adı verilen firmayla ilk uzay silahını geliştirmek için çalıştığı öğrenildi.

nasa_silah

Asteroidlerin sağlamlığını ölçmek için geliştirilecek ‘kozmik tüfek’ numune toplama görevlerinde kullanılacak. Honeybee Robotics firması, numune toplanacak asteroidlerin belirlenmesini sağlayacak silahın Mars görevleri için kritik rol oynadığını savundu.

Firmanın keşif teknolojisi direktörü Kris Zacny, ‘asteroidlerden numne toplanması ve kategorize edilmesinin Mars keşfin yolunda önemli bir adımı temsil ettiğini’ ifade etti.

Geliştirilme aşamasında olan silah, NASA’nın asteroid yakalama planlarının bir parçası olacak. Uzay araçlarıyla asteroidleri yakalayarak incelemek için Ay’ın yörüngesine çekmeyi planlayan NASA, kozmik pompalı tüfek ile aynı işlemi yapmayı hedefliyor.

Silahın asteroidlerden koparacağı parçalar, Ay’a yakın bir mesafeye kayarak gökbilimcilerin gözlem mesafesine girecek. Dünya’ya yakın asteroidleri Ay ve yörüngesindeki üslerde incelemeyi amaçlayan NASA, göktaşlarından elde edilecek mineralleri de kullanmak istiyor.

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?