logo

YUNAN HAVALİMANLARI ALMANLARA GEÇTİ!

atina_havalimani

Yunanistan Özelleştirme İdaresi (TAİPED), 14 yerel havaalanının Yunan-Alman ortaklığı olan Fraport ve Kopeluzos Grubu’na 40 yıllığına tahsisini öngören anlaşmanın imzalandı.

Yunanistan’da bugüne kadar imza atılan en büyük özelleştirme olma özelliğine sahip havaalanı özelleştirmelerinden, devlet kasasına 1 milyar 234 milyon avro girecek. Havaalanlarının idaresi ve işletmesinin 2016 yılı sonbaharında devredilmesi planlanırken, özelleştirme ile ilgili ödemenin de o zaman yapılacağı kaydediliyor.

Kopeluzos Grubu’nun açıklamasına göre 14 havaalanının altyapılarının yenilenmesi için 2020 yılına kadar 330 milyon euro’luk yatırım yapılması planlanıyor. 2014 yılında sözkonusu 14 havaalanı yaklaşık 22 milyon yolcuya hizmet verirken, 2015 yılında ise hizmet verilecek ziyaretçilerin 23 milyonu geçmesi bekleniyor.

Özelleştirilen 14 havaalanından üçü Selanik, Aktio ve Kavala’da bulunurken diğer 11’i ise adalarda yer alıyor. Adalardaki özelleştirilen havaalanları ise şöyle: Kerkira, Hanya, Kefalonya, Kos, Midilli, Mikonos, Rodos, Samos, Santorini, Skiathos ve Zakinthos.

 

APRON24.COM

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments