logo

YURT İÇİ SEYAHATLERDE BUNLARA DİKKAT!

ic_hatlar

Darbe girişiminin ardından yurt dışı çıkışlarda çeşitli önlemler alınırken, vatandaşların yurt içi seyahatlerinde de dikkat edilmesi gereken hususlar yetkililerce belirlendi.

Olağanüstü hal kararının ardından yurt içinde seyahat edecek olan yolcuların şu hususlara dikkat etmesi gerekiyor:

1- Kimlik belgeniz her daim mutlaka ama mutlaka yanınızda olsun. Yalnız tatile çıkarken değil, bu dönem her yerde çok daha sık kimlik denetimi yapılacağı için mümkünse kimliksiz hiç bir yere çıkmayın.

2- Havaalanları, tren garları ve otogarlarda denetimler nedeniyle çok daha uzun kuyruklar olabilir. Bu nedenle yurtiçi uçuşlar için en az 2-3 saat önce havalimanında hazır bulunun.

3- Gittiğiniz yerlerde herhangi bir gösteri yürüyüşü , protesto vb. ortamlardan kaçının.

4- Daha planlı olun. OHAL kapsamında devlet herhangi bir gün sokağa çıkma yasağı veya bölgesel sınırlama koyabilir. Mümkünse hangi gün nerede kalacağınız belli olsun. Rezervasyonlarınızı önceden yapın, doküman olarak elinizde bulundurun.

5- Özellikle askeri ve emniyet birimleri ve personeli yakınlarında ve resmi dairelerde film fotoğraf çekmeyin. Etrafta çekim yasağı uyarıları olmasa bile bu dönem ekstra hassas davranabilirler.

6- Her türlü trafik denetimi, kimlik kontrolu vb. durumlarında sakin ve ekstra nazik olmaya çalışın. Karşınızdaki görevlinin uzun saatler çalışmış ve hepimiz gibi yoğun stresli bir dönemden geçiyor olduğunu hatırlayın.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?