logo

ZORLU AİR HELİKOPTERİ DÜŞTÜ: 4 YARALI !

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu’nun da içinde olduğu helikopter ‘sert iniş’ yaparak 10 metreden piste düştü.

Ucuz atlatılan kazada 4 kişi yaralandı. 23 Mart 2009’da dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da aynı helikopterle tehlike atlatmıştı.

Zorlu Grubu’na ait Zorlu Havacılık filosundaki Bell 430 tipi helikopter, Aydın Karacasu’da heliporta 10 metre kala sert iniş yaparak piste çakıldı. Ayakları kırılan helikopterde, Ahmet Nazif Zorlu’nun da içinde olduğu 4 kişi yaralandı.

zorlu_helikopter_kaza

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ve eşi Zülal Zorlu ile Prof. Dr. Yunus Aydın, Nurcan Aydın, Ayşe Nilgün Aydın ve Nurhan Karabacak’ı İstanbul’a götürmek için Dalaman’dan havalanan helikopter, saat 18.00’de Aydın semalarına geldiğinde motorların biri arızalandı.

Pilotlar Akın Yağmurlu ve Gülten Karaçay zorunlu iniş için Aydın’ın Karacasu İlçesine bağlı, daha önce belde olan Yenice Mahallesi’ndeki Sırma Su Tesisleri pistine inişe geçti. Heliporta yaklaşık 10 metre kala helikopter sert iniş yaparken çakıldı. Olayda 4 yolcu yaralanırken, Ahmet Nazif Zorlu, eşi Zülal Zorlu ile iki pilotu kazayı yara almadan atlattı. Helikopterin ayakları kırıldı ve hava aracı kullanılamaz hale geldi.

zorlu_helikopter_1

BİR YARALININ DURUMU AĞIR !

Prof. Dr. Yunus Aydın, Nurcan Aydın, Ayşe Nilgün Aydın ve Nurhan Karabacak ise yaralandı. Kazanın ardından yaralılara ilk müdahale olay yerine ulaşan ambulans tarafından yapıldı. Yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu öğrenildi. Kazayla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

Filosunda iki adet Bell 430 tipi helikopter bulunan Zorlu Air şirket uçuşlarının yanı sıra kiralama hizmeti de veriyor. Şirketin bünyesinde ayrıca bir Gulfstream G450 tipi özel jet bulunuyor.

ERDOĞAN DA AYNI HELİKOPTERDE TEHLİKE ATLATTI

23 Mart 2009’da Miting için İsranbul’dan Bolu’ya giden dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın helikopteri, hava muhalefeti nedeniyle Düzce’nin Kaynaşlı İlçesi’ne indi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel bir helikopterle saat 11.50’de İstanbul’dan Bolu’ya hareket etmişti. Zorlu Air’e ait helikopter, Bolu Dağı ve çevresindeki elverişsiz hava koşulları nedeniyle Düzce’nin Kaynaşlı ilçesindeki stada zorunlu iniş yapmak zorunda kaldı.

Bolu Atatürk Stadı’na inmesi planlanan helikopter, Bolu Dağı’ndaki yağış ve sis nedeniyle Kaynaşlı’daki şehir stadına iniş yaptı.

Başbakan Erdoğan, Bolu Hükümet Konağı’ndaki miting için Kaynaşlı’dan parti otobüsüyle hareket etti.

SAATTE 250 KİLOMETRE HIZA ÇIKABİLİYOR

Toplam 6 yolcu kapasitesine sahip olan Bell imalatı 430 serisi çift motorlu bir helikopter. Saatte 250 kilometre hıza çıkabilen Bell 430’ların menzili ise 555 kilometre.

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments