logo

PEGASUS KABİN SİMÜLATÖRÜ HİZMETTE

Pegasus Hava Yolları, uçuşlarda yaşanabilecek her türlü acil duruma karşı, hazırlık senaryolarının uygulanabildiği yeni kabin simülatörünü eğitime açtı.

Şirket,  son teknolojinin kullanıldığı yeni kabin simülatörünü bünyesine kattı. Pegasus Havayolları Genel Müdürlük Eğitim binasında  tanıtılan yeni kabin simülatörü ile uçuşlarda yaşanabilecek her türlü acil duruma karşı hazırlık senaryoları, uygulamalı eğitimler ile Pegasus kabin memurları eğitilecek. Sektördeki diğer kabin memurları da burada eğitim alabilecek.

pegasus_kabin_egitim

 

“HAVACILIK EĞİTİMİ SABIR VE EMEK GEREKTİRİR”

Tanıtım programında  konuşan Pegasus Havayolları Kabin Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nurçin Özsoy, eğitimin sabır ve emek gerektiren bir iş olduğuna dikkat çekti. Özsoy  “Günümüzde havacılık sektörü; tüm dünyada, hızla büyüyen, geleceği olan, çalışanlarına yeni fırsatlar ve gelişme olanakları sunan bir alan haline geldi. Rekabette öncü olan, yeni fırsatlar ve çözümler üreten Pegasus Havayolları olarak, kabin ekiplerinin eğitimine önemli ölçüde kaynak ayırmaktayız. Bunun sonucunda, işini gerçekten isteyerek seçmiş, kurumuna bağlı, kendini geliştirmeyi hedef edinmiş kişilerle çalışmayı, onlarla birlikte geleceğe güvenle bakmayı hedeflemekteyiz. Sektör standartları gereği teorik eğitimlerin yanı sıra uygulamalı eğitimlerin sıklıkla tekrar edilmesinin, kabin ekiplerimizin, olası durumlara karşı daha hazırlıklı ve donanımlı olmalarını sağlayacağını biliyoruz” diye konuştu.

pegasus_kabin_yangin

 

HAVACILIK EĞİTİMİ ÜNİVERSİTELERDE VERİLİYOR

Artık üniversitelerde de Kabin Hizmetleri Meslek Yüksek Okulları ve havacılık eğitimi veren kurumların açılmaya başladığını da dile getiren Özsoy, “Yeni yapılanmaya göre bu okullarda öğrenim gören öğrencilerin uygulamalı eğitimleri bu simülatörde gerçekleşmesi gerektiğinden özel sektörde de bu alandaki imkânlara yönelik talepler artacaktır. Biz de Pegasus Havayolları olarak yaptığımız bu yatırım ile hem kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek donanıma sahip olacağız hem de bu donanımı diğer yerli-yabancı havayolları, Meslek Yüksek Okulları ve Eğitim Kurumları ile paylaşabileceğiz. Son olarak bu konuda Meslek Yüksek Okulları ve Havacılık Eğitimi veren kurumlar ile ortak projeler konusunda görüşmelerimizin devam ettiğini eklemek isterim” şeklinde konuştu. Özsoy, yeni simülatör ve yakın dönem planları ile ilgili de bilgi verdi.

pegasus_kabin_simulator

 

YENİ SİMÜLATÖR 120 SAATTE KURULDU

15 gün boyunca 10 kişilik bir ekibin 120 saatlik çalışma sonucu kurduğu Pegasus Havayolları’nın yeni kabin simülatörü, kabin ekiplerinin uygulamalı eğitim yapmaları için tüm teknik donanıma sahip. Simülatörde; kabinde çıkabilecek her türlü acil duruma karşı; yangın söndürme eğitimleri, acil bir inişte çıkışların kullanılışı ve yolcu tahliyesi, deniz üzeri acil inişlerde suda hayatta kalma teknikleri eğitimleri gibi farklı senaryoların uygulanabildiği eğitimler yapılıyor. Ayrıca misafir memnuniyetini artırmak için uygulamalı servis, diksiyon ve anons eğitimleri gerçekleştiriliyor. Son teknolojinin kullanıldığı bu eğitimler ile kabin memurlarının daha verimli çalışması ve dış dünyadaki gelişmeleri araştırarak işe inovasyon katmaları amaçlanıyor.

pegasus_kabin_maske

HER TÜRLÜ TEHLİKE DURUMU CANLANDIRILIYOR

En yeni teknolojik sistemlerin kullanıldığı kabin simülatöründe görsel ve sesli efektlerle gerçek ortam yaratılırken; misafir kabininde bulunan pencerelerden ve ana kapılarda bulunan gözetleme pencerelerinden eğitim için senaryolaştırılan her konu görselleriyle de destekleniyor. Simülatör ile tüm teorik ve pratik eğitimler bittikten sonra da kabin ekiplerine seçilmiş senaryolarla, uçuşta olabilecek acil durumlar yaratılarak kabin ekipleri bu gibi durumlarda ne yapmaları gerektiği konusunda pratik kazanabiliyor. Simülatörde gerçekleştirilen eğitimler aynı anda kayıt altına alınıp daha sonra kabin ekiplerine de-brifing olarak gösteriliyor ve değerlendirmeler yapılıyor.

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments