logo

DRONE’LAR BAŞA BELA !

Bilgisayar, cep telefonu derken şimidi de gümrüklerde insansız hava araçları (drone) yakalanıyor. Atatürk Havalimanı’nda inişteki uçakların pilotları son bir ayda 3 drone görerek kuleye ihbar etti. Daha çok görüntü çekme amaçlı kullanılan drone’ları yurdum insanı bakkala sigara almaya gönderdi. Ancak bu vatandaşın kullanım şekliyle eğlence konusu olan drone’lar uçuş güvenliğini tehlikeye sokuyor.

drone_ahl

DRONE’LARLA İLGİLİ YASAL DÜZENLEME YOK

Üstelik drone’lara yönelik başta dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de drone’larla ilgili yasal düzenleme yok. Bu da özellikler uçak trafiğinin yoğun olduğu Atatürk havalimanında uçuş güvenliğini tehdit ediyor. Pilotlar kuş sürülerinden dert yanarken başlarına bir de dronel’lar çıktı. Uçakların iniş güzergahına yakın uçarak tehlike yaratan drone’ların uyarılmasına da bertaraf edilmesine de imkan yok, çünkü için de insan yok. İnsansız hava aracı (drone) vakalarının dördüncüsü  geçtiğimiz günlerde Atatürk Havalimanı’nda yaşandı.  Havalimanı üzerinde izinsiz uçurulan drone uçuş güvenliğini tehlikeye soktu.

predator-drone-238271

DRONE’LAR DÜNYANIN BAŞINA BELA !

Drone’lar sadece Türkiye’nin değil dünyanın başına bela oldu. Sınırımızda Suriye ve Amerika sürtüşmeleri sırasında füze atan drone’lar onlarca insanın ölümüne yol açtı. Dünyada öteden beri  baş döndürücü bir şekilde silahlanma yarışı yaşanıyor. Bu yarışta savaşın galibini insansız hava araçları yani ‘drone’lar belirleyecek. Gelecekte casusların, büyük orduların katıldığı savaşlar, yerini insan avının başlatıldığı operasyonlara bırakacak.

HEM SAVAŞTA HEM TAŞIMACILIKTA DRONE

Usame bin Ladin’in Pakistan’da Amerikan insansız hava aracıyla (drone) öldürülmesinin ardından özellikle terörle mücadele adı altında yapılan yatırımlarla drone teknolojisinde ciddi ilerlemeler kaydedildi.

Askeri amaçlarla geliştirilen teknoloji bugün sivil alanda kargo taşımacılığından dizi sektörüne, fotoğrafçılıktan kurtarma operasyonlara kadar bir çok alanda kullanılır hale geldi. Amazon, kargo teslimatları için kullanmayı düşündüğü drone’ları denemeye başladı. Teknoloji devi Google bu alanda Amazon’u takip ederken, Facebook milyarlarca insanın internete erişebilmesini havadan sağlamak adına drone’ları kullanacağın açıkladı. Bu amaçla İngiltere merkezli Ascenta’yı satın alan Facebook, güneş enerjisiyle çalışabilen dronelar ile Hindistan ve Afrika ülkelerine havadan internet dağıtacak.

drone-mac

İnsan hayatını kolaylaştırdığı kadar gelecekte insanlara en büyük tehdit yine dronelardan gelecek. Uzaktan kumanda ile kullanılan, gelişmiş sensör ve kameralarla donatılan droneler, gelinen noktada artık önlerine çıkan engellerden rahatlıkla kurtulabiliyor. İntel’in RealSense teknolojisi ile donatılan dronelar yüz tanıma teknolojisini kullanarak kapıları açıyor veya telefonların kilidini kaldırıyor. Makineler arası iletişim ve giyilebilir cihazların hayatımızın her alanına girmesiyle de insanlar droneların hedefi haline gelecek. Bu cihazlar uzaktan kumanda ile nokta atışı operasyonlarda kullanılacak.

BOEING ÜRETİME BAŞLADI BİLE !

İnsansız hava araçları konusunda Boeing gibi sivil havacılık firmaları da çalışmalar yapıyor. ABD, Boeing’e 126 araçlık sipariş verdi. Saatte 2414 km hıza ulaşabilen ve maksimum 50 bin feet yüksekte uçabilen insansız savaş uçağı, yerdeki bir operatör tarafından uzaktan kontrol edilebiliyor. 3902 km menzili olan insansız araçtan 126 tanesini filosuna katmaya hazırlanan ABD Hava Kuvvetleri (USAF), Frorida’daki üssüne ulaşan 6 uçakla yakın zamanda test uçuşlarına başlamaya hazırlanıyor.

predator_3

EHLİYETİ OLMAYAN DRONE KULLANAMIYOR

İnsansız hava araçlarının son yıllarda adeta patlama yapması ve herkesin ulaşabileceği bir seviyeye gelmesi, bu konuda bazı tedbirleri de zorunlu kıldı. İlk adımı ise ABD attı. ABD federal havacılık komisyonu ticari sınıftaki insansız hava araçlarının kullanılması için standart pilot lisansını zorunlu hale getirecek. Zorunluluk 25 kilogramdan hafif kolay uçurulabilen tüm insansız hava araçları için geçerli olacak. Bu araçlar sadece gündüz uçurulabilecek ve en fazla 120 metre yükseğe çıkabilecek. Ayrıca kullanıcı aracını sürekli görüş mesafesinde tutacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?