logo

İLK UÇAK GEMİSİNİ TÜRKLER BATIRDI !

Dünyada ilk kez uçak gemisi I.Dünya Savaşı sırasında Meis adası limanın da 27 Aralık 1916 tarihinde Türk askeri tarafından batırılmıştı.

Bu başarının altında ise Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul ve komutasında ki bir dağ bataryasının yaklaşık 30 kişilik personeli ile dört topunun imzası bulunmaktaydı.

topcu_bataryası

Dünyada ilk kez uçak gemisi I.Dünya Savaşı sırasında Meis adası limanın da 27 Aralık 1916 tarihinde Türk askeri tarafından batırılmıştı. Bu başarının altında ise Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul ve komutasında ki bir dağ bataryasının yaklaşık 30 kişilik personeli ile dört topunun imzası bulunuyor.

ucak_gemisi

OSMANLI KIYILARINI KORUMAYA ALDI !

Osmanlı Devleti’nin I.Dünya Savaşına girmesinin arkasından İtilaf Devletleri Ege ve Akdeniz’de ki başta Bozcaada, Limni, Midilli ve Meis adaları olmak üzere oluşturdukları deniz üsleri ile Anadolu kıyılarını ablukaya aldılar. Sadece deniz ulaşımını engellemekle kalmadılar, kıyı bölgelerinde ki yerleşim alanları ve limanlara da saldırılar düzenlediler. Bu durum karşısında Osmanlı Devleti kıyıların güvenliğini sağlamak amacıyla bir kısım ek tedbirler aldı.

Mustafa_Ertugrul_2

KOCA UÇAK GEMİSİNE KARŞI DAĞ BATARYASI

Kaş açıklarında bulunan Meis adası en önemli düşman üslerinden birisiydi. Buranın ele geçirilmesi planlanmıştı. Bu amaçla bölgeye 120 kişilik bir piyade birliği, bir obüs bataryası, bir Alman uçağı ve Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul komutasında bir dağ bataryası gönderildi. Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul komutasında ki topçu bataryası gizlice Meis adası limanını açık hedef olarak görebilen bir nokta olan Bayındır burnuna yerleştiler. Kısa bir süre sonra İngilizlere ait dört uçak kapasiteli Ben My Cheree adlı uçak gemisi ile Fransızların Paris II kruvazarü Meis Limanına demirlediler. Bu fırsatı kaçırmayan Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul’un ateş emri ile başlayan ani saldırı neticesini verdi. İngilizlerin Ben My Cheree adlı uçak gemileri aldığı ağır hasar neticesinde kısa sürede battı. Fakat Fransızları Paris II kruvazörü kurtulmayı başardı. Bu başarının arkasından asıl hedef olan Meis adasına çıkarma yapıldı ama ada ele geçirilemedi.

Ben-My-Caree_ship

FRANSIZLAR DİNAMİTLERİ PORTAKAL SANDILAR

Meis adası ele geçirilemeyince Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul ve birliği Antalya merkezde görevlendirilerek bölgedeki görevlerine I.Dünya Savaşı sonlarına kadar devam etti. Bu birlik Ben My Cheree’den sonra Fransızların Paris II ve Aleksandra adlı zırhlılarını da Akdeniz’in derinliklerine gönderdi.

Meis limanı bombardımanından kurtulan Fransızların ParisII kruvazörü Ava açıklarında bu kez kurtulamamıştı. Yine Fransızlara ait Aleksandra kruvazörü ise açgözlülüğünün kurbanı oldu. Portakal yüklü bir yelkenliyi yağmalamak isteyen Fransızlar portakal sandıklarının altında ki dinamitlerin infilak etmesi ile denizin dibini boyladıklarında tarihler 8 Mart 1918’i gösteriyordu.

ben-my-Chree_1917

ÇANAKKALE’Yİ İSTİLACILARA DAR ETTİK !

Uçak gemileri uçağın icadından kısa bir süre sonra 1910’lu yıllarda dünya denizlerinde görülmeye başlamıştı. İlk uçak gemileri bazı büyük gemilerin üzerinde tadilat yapılarak pistler oluşturulması şeklinde ortaya çıktı. Türkler tarafından batırılan ilk uçak gemisi olan Ben My Cheree’de aslında bir kruvazördü.

eski_ucak

18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale Boğazını İtilaf Devletlerinin güçlü donanmalarına dar eden ecdadımız sonra ki dönemlerde Akdeniz’de de elindeki kıt imkanlara rağmen cesareti, fedakarlığı ve zekası sayesinde önemli başarılar elde etmişti. Ayrıca dünya tarihinde ilk uçak gemisi batırma unvanını da kazanmışlardı.

Mondros Ateşkes Antlaşması ile silahları teslim alan İtilaf Devleti temsilcileri bir tek Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul komutasında ki bu bataryanın toplarına dokunmadılar…

APRON24.COM/ÖZEL

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments