logo

TOPÇU: “DEĞİŞİM İSTENİNCE AYRILDIM”

6 Nisan’da aldığı ani kararla THY Yönetim Kurulu Başkanlığından istifa eden Hamdi Topçu, oğlu gibi gördüğü şirketten akıl almaz değişimler hissettiği için ayrıldığını söyledi.

hamdi-topcu-671

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu 6 Nisan’da ani bir kararla istifa etmişti. 12 yıl boyunca şirketin tepe ismi olarak büyük başarılara imza atan Topçu ile istifasının ardındaki sebepleri ve THY macerasını konuştuk.

Türk Hava Yolları’na yıllarınızı verdiniz, biraz tatsız bir ayrılık mı oldu?

Hayır, tatsız bir ayrılık değildi ama ani oldu. Hiçbir zaman kartvizitim benden büyük olmadı. İnternet sitesine girip bakın, sadece üç satırlık bir özgeçmişim var. Ama bu süreçte kişilikleri, kartvizitlerinin altında ezilen yöneticiler de gördüm.

“BIRAKMA ZAMANIMIN GELDİĞİNİ HİSSETTİM”

Peki, neden istifa ettiniz?

Muktedir olamazsanız karar veremezsiniz. Karar veremiyorsanız da patinaj yapmaya gerek yok. Kimseden telkin almadım, ama değişim istendiğini hissettiğim an bunun önünü açmam gerekiyordu.

Değişim istendiğini mi hissettiniz?

Aramızdaki konuşmalardan kısmen böyle hissettim. Bu konuşmalardan akıl almaz isteklerin sıraya dizileceğini tahmin ettim ve ayrıldım. Makamlar geçicidir. Ben 12 yıl boyunca bu şirkete her şeyimi verdim. Keşke diyeceğim bir şey yok.

Vefasızlık hissediyor musunuz?

Yok, hissetmiyorum. 12 yıl boyunca bana destek veren insanlara, 12 yıl sonunda “Bana vefasızlık yaptınız” demek doğru olmaz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimlerden biriydiniz. İstifa haberinizi nasıl karşıladı?

Cumhurbaşkanımızla ya da Başbakanımızla istifadan sonra herhangi bir görüşmem olmadı.

İstifanızla Erdoğan’ın bir ilgisi var mıydı?

Bırakma zamanımın geldiğini hissettim ve istifa ettim.

“Kırgın değilim, ama üzgünüm” demişsiniz…!

Aldığım karardan pişman değilim ama 12 yıl sonunda böyle bir usulle bırakmam biraz hüzünlü oldu tabii. 12 yıl orada tam yetkiyle görev yaptım. Bugüne kadar hiçbir yönetim kurulu başkanı benim kadar risk alıp yetki kullanmamıştır. Yetkimi hep yüzde 150 kullanırım. Ortak akla önem veririm. Şeffaf bir yönetim yaptım, alnım açık. Allah’a hamt ediyorum ki, Türk Hava Yolları’nı tertemiz aldım ve tertemiz teslim ettim.

“GÜÇ ZATEN BENİM ELİMDEYDİ”

Temel Kotil’le aranızda anlaşmazlık olduğu doğru mu?

Kişisel olarak problemim olmaz. İş anlamında stilimiz farklıydı. 2006’dan sonra zaten başkanlık sistemine geçmiştik. Temel bey gibi 17 genel müdürümüz daha vardı. Aramızın nasıl olduğunu ona sormanız lazım.

Bir daha Türk Hava Yolları ile uçmam diyor musunuz?

Hayır canım, olur mu öyle şey! Türk Hava Yolları benim oğlum gibi çalışanları da ailem gibi. Cirosunu 10 kat artırdım gecemi gündüzümü buraya verdim. 39 yaşında girip, 52 yaşında ayrıldım. Bu kadar emeğin üzerine asla böyle bir şey olmaz. Bütün emeklerim, ülkeme ve Türk Hava Yolları’na helal olsun.

İstifa haberi evde nasıl karşılandı?

Eşim televizyondan öğrendi. Aramadı bile. 11 yaşındaki kızım “Baba artık daha çok evde olacağın için mutluyum” dedi. Bütün ailem destek oldu. Ailem ile işimi hiç iç içe sokmadım.

“ÇOK ALTERNATİFİM VAR, KAMUYA DÖNMEK İSTEMİYORUM”

Bundan sonra ne yapacaksınız?

Bir adım sonrasını planlamış değilim, ama çok alternatifim var. Artık kamuya dönmek istemiyorum. Havacılığı da hobi olarak izlerim, çünkü ben bu işin hazzını aldım. Mali müşavirlik şirketimi emanet ettiğim arkadaşlarım “Dönersen yerin hazır” diyorlar. Biraz dinlenip bir karar veririz.

“ATILIM YAPTIK, THY’Yİ GERÇEKTEN UÇURDUK”

THY sizin döneminizde ciddi bir başarı ivmesi yakaladı. Şansınız yaver gitti anlaşılan!

THY’yi gerçekten uçurduk. Nisan 2003’te göreve geldiğimde uçuşla ilgili deneyimim yoktu. Mali müşavirlik ve danışmanlık yapıyordum. Kozyatağı’nda hatırı sayılır bir ofisim ve gelirim vardı.

Havacılık tecrübeniz yokken nasıl oldu da koskoca THY’yi size emanet ettiler?

AK Parti kurulurken hareketin içindeydim. Tayyip Bey, THY yönetim kurulu üyeliği teklif etti. Sektörden anlamadığımı söyleyip tereddüt ettim ama işin asıl konusunun mali işler olduğunu, para kaynaklarının iyi kontrol edilmesi gerektiğini söyleyince kabul ettim. İlk 6-7 ayım dinlemekle geçti. 7 geniş gövde, 57 dar gövde uçağıyla bölgesel bir havayolu şirketi devraldık. 2009 krizinde herkes kabuğuna çekilirken aldığımız agresif büyüme kararı THY’yi global bir şirket haline getirdi.

“PAZARLIK YAPTIM TEMSİLCİ KALP KRİZİ GEÇİRDİ!”

THY’yi satın alma konusunda şeffaf hale getirdik. Başında olduğum süre içinde hiçbir şaibe yaşanmamıştır. Ticaretten iyi anlarım. İlk uçak siparişini verirken, fiyat indirme konusunda çok ısrar ettim. Temsilci toplantı sırasında kalp krizi geçirip hastaneye kaldırıldı! Bir de Tanzanya hattının açılışında Zanzibar Devlet Başkanı “Türkleri çok seviyoruz, çünkü siz burayı 70 yıl yönettiniz” dedi. Çok mutlu olduk.

BİLİNMEYENLERİ…!

Hayatım boyunca çalıştım. Rize’de yaşıyorduk, babam fırıncıydı. Ortaokul ve liseyi İstanbul’da okudum. Kadıköy Fikirtepe’de bakkal dükkânımız vardı. Hem bakkalda çalışıyordum, hem okuyordum. Marmara Üniversitesi’nde İşletme okudum. 1986’da üniversite 3. sınıfa giderken Kartal’da mali müşavirlik bürosu açtım. Mezun olduğumda para kazanan işletmem vardı.

Birçok sivil toplum örgütünde aktif rol aldım. Hayır kurumlarında da çalıştım.

Sosyal yönü ağır basan biriyim. Her akşam arkadaşlarımla dışarı çıkarım.

Teknolojiyi iyi kullanırım. Ortaokuldan beri fotoğraf çekerim. 8-10 makinem var.

Her yıl mutlaka yüzmeye giderim. Balık tutmayı çok severim. Lüferi, kalkanı, Karadeniz mezgitini çok severim.

İyi yemek yaparım. Güveç ve Karadeniz yemeklerinde iddialıyım.

Büyük kızım Tugba iç mimarlık okudu, 25 yaşında ve evlendi. Büyük oğlum Cengiz 23 yaşında, şu anda Kırklareli’nde asker ve iletişim okudu. Diğer oğlum Abdülhamid, hukuk okuyacak. Küçük kızım Elif, ilkokul 5. sınıfta.

FAVORİLERİ…!

Uçmayı en çok sevdiği ülke: Tanzanya.

Türk Hava Yolları’ndan sonra en çok sevdiği havayolu şirketi: Singapore Airlines, Emirates ve Qatar Airways.

Dünyada en sevdiği lounge: Atatürk Havalimanı’ndan sonra Basel’deki lounge.

Olmazsa olmazları: Rahat koltuklar, uçağın zamanında kalkması ve de havayolu şirketinin güvenlik sicili.

THY’de en sevdiği mönü: İslim kebabı.

 

Kaynak: Habertürk

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?